Berta Boglárka 2023.01.30.
Nagy Borbála 2023.01.29.
PTE BTK HÖK2023.01.29.
Prezsnyák Péter2023.01.24.
Jól kommunikálsz angolul és szeretnél egy kis zsebpénzt keresni? Ha szívesen vennél részt a nemzetközi hallgatóknak szóló programok szervezésében, vagy segítenéd a Student HUB kommunikációját, akkor van számodra egy munkalehetőségünk!
Sok egyetemistában felmerülhet a gondolat, hogy mit is kezdjen a tavaszi vizsgaidőszakot követő jó néhány hét hosszú nyári szünettel. Örök dilemma ilyenkor, hogy melyiket válassza az ember: a munkát, az utazást vagy a barátokat? Kovács Viviennek, a PTE BTK szociológia BA-szakos hallgatójának az idei nyáron egyikről sem kellett lemondania, köszönhetően a Camp Leaders programnak. Ennek segítségével Vivi a 2022-es nyarat az Egyesült Államokban töltötte, ahol nemcsak dolgozni, hanem az országot felfedezni is lehetősége nyílt. Az alábbi interjúban Vivivel kulturális különbségekről, a Camp Leadersről és az amerikai tapasztalatairól beszélgettünk.
„Plants are the new pets, pets are the new kids”– a növényed a háziállatod, a háziállatod a gyermeked. Ez a címe a „CraftJack” néven futó amerikai oldal egyik kutatásának, ami mostanra bejárta a világot. A kutatás a pandémia után zajlott, és több mint 1000 amerikai állampolgárt kérdeztek meg, egyetértenek-e a fenti állítással, és a többségük valóban magáénak érezte a mondatot. De mit is jelent ez pontosan? Baj, hogyha becézem a kiszáradófélben lévő karácsonyi kaktuszt, vagy hogyha kilakkozom a hevesen tiltakozó macskám körmét? Bár az utóbbi enyhe túlzás, és személy szerint nem javaslom senkinek, van számos érdekes oka és formája ennek a viszonynak ember és állat/növény között.
Az Avatar minden idők legsikeresebb, legnagyobb bevételt elért filmje – bár ez megbillenni látszott 2019-ben, amikor megjelent a Marvel-univerzum egyik nagy korszakát lezáró, Bosszúállók: Végjáték című film. A 2009-es, közel háromórás rész után először nem is számítottunk folytatásra, majd felröppent a hír, miszerint a rendező, James Cameron bizony dolgozik a következő részen. Ez mégis annyira hihetetlennek tűnt a rengeteg – szám szerint hat – halasztás után, hogy a megjelenést illetően csak az első hivatalos előzetesek után lehettünk biztosak. 2022. december 14-én pedig véget ért a várakozás, és azt kell hogy mondjam, megérte!
Nehéz eldönteni, hogy a Netflix legújabb top 10-es sorozatának a hangzása vagy a látványvilága lenyűgözőbb-e, mindenesetre a nyolcrészes első évad egyértelműen egy minden érzékszervet maximálisan lekötő keszekuszaság, ahol senki és semmi nem az, mint aminek elsőre látszik. A kosztümös történelmi sorozatnak induló, rejtélyes elemekkel dúsított első rész után a sötét hangulatú epizódok itt-ott thrillerbe csapnak át, csak hogy a nyolcadik rész végére egy egészen más műfajba (spoiler alert), a sci-fi világába érkezzünk meg. De a skandináv krimik korában mit is várhatnánk a meglehetősen északias nevű német szerzőpárostól, Jantje Friesétől és Baran bo Odartól… oké, őszinte leszek, nem ezt.
Nagyon sok néphagyomány és babona övezi a karácsonyi és szilveszteri ünnepet, azonban a legtöbb az új év kezdetére vonatkozik. Ezek meghatározzák, mit lehet enni vagy csinálni, mi kerülendő ahhoz, hogy szerencsénk legyen, vagy épp ellenkezőleg, mik azok a tevékenységek, amik rossz szerencsét okoznak az új évre. Akár babonások vagyunk, akár nem, érdekes ezekről a hagyományokról olvasni, és remélni, hogy tényleg szerencsét hoznak nekünk!
pécsibölcsész