Tanulási tippek a januári vizsgaidőszakra

Rácz Boglárka
2025.01.03.

Az ünnepek sokunk számára egy olyan időszak, ahol végre kicsit megpihenhetünk, időt tölthetünk a családunkkal, vagy akár megnézhetünk egy teljes évadot az aktuális sorozatunkból egy napon belül. Ilyenkor bekerülünk egy olyan rutinba, aminek a ritmusa teljesen eltér a december első felében lévő tanulós kapkodástól és természetesen a legutolsó dolog, amivel foglalkozni szeretnénk, az a januári vizsgák és az azokra való készülés. Ebben a cikkben több hasznos tippet és technikát találsz arra vonatkozóan, hogyan tudod visszaszerezni a lendületet és hogyan hozd ki a legtöbbet a vizsgáidból. 

Először beszéljünk a motiváció visszaszerzéséről, azaz: hogyan vedd rá magad, hogy ténylegesen leülj tanulni? 

Jutalmazd meg magad!

Az emberi agy azokat a feladatokat helyezi előtérbe, amik a legkevesebb erőfeszítéssel a legpozitívabb végeredményt adják, ezért érdemes még tanulás előtt kiszabni egy feltételt, melynek teljesítése egy annak megfelelő jutalommal jár.

Például: ha ma összesen 6 órát tanulok, akkor megnézhetem a kedvenc filmemet elalvás előtt. Ha ezt a vizsgát 70% fölött teljesítem, vacsorázhatok a kedvenc éttermemben. Ha a vizsgáimnak legalább fele ötösre sikerül, csináltatok egy tetkót. Fontos, hogy a jutalmak olyanok legyenek, amiket nem engednél meg magadnak a hétköznapokban, és hogy tartsd magad ezekhez az ígéretekhez. Tehát ha nem teljesíted a feltételeket, akkor nem kaphatod meg a jutalmat, vagy ha teljesíted, nem sunnyoghatod el a megérdemelt ajándékot. Ha úgy érzed, hogy ez nehezedre esne, nyugodtan írj erről egy szerződést és írasd alá magaddal. 

Jelöld ki a tanulás végét!

Szerintem mindannyiunkkal megtörtént már az az eset, mikor kijelented, hogy fél óra múlva leülsz tanulni, de mikor eljön az idő, hogy elkezd, találsz valamilyen kifogást arra, hogy miért éri meg később nekiállni. Viszont amikor egy órai beadandónál a leadási határidő egyre közeledik, akkor valahogyan sikerül időben elkészülni vele. Szóval miért nem használhatnánk ezt a technikát a saját tanulási időnk beosztására? Ahelyett, hogy a cél az lenne, hogy elkezded a tanulást reggel 10-kor, inkább az legyen, hogy kész kell lenned a tanulással este 6-ra. Itt is fontos, hogy tartsuk magunkat ezekhez a határidőkhöz, szóval, ha a célidőig nem sikerült befejezni az aznapi témát, akkor majd folytatod egy másik alkalommal. 

Most, hogy már egy kicsit motiváltabbak vagyunk, ideje elkezdeni a tanulást. Jöjjenek az általam legsűrűbben használt tanulási taktikák! 

Haladjunk tyúklépésben

A tanulási folyamat legnagyobb kihívása a feladatok elkezdése. Több embertől is hallottam, hogy a legegyszerűbb módszer az, ha a legnehezebb témát vagy tárgyat tudod le először, mivel utána a többi könnyebb lesz. Vannak olyan esetek, amikor ez a technika működik, viszont amikor már egy ideje nem ült le tanulni az ember, vagy a szokásosnál stresszesebb napja van, akkor sokkal hasznosabb a legegyszerűbb vagy leggyorsabban teljesíthető feladattal kezdeni. A befejezettség érzése megdobja az agy dopaminszintjét, ezzel növeli az önbizalmat és motivációt arra, hogy nekilássunk egy nehezebb feladatnak.  

Tudásvetés 

A nagy pihenésben valószínűleg sok mindent elfelejthettél, ezért azt ajánlom, térképezd fel, hogy mennyit tudsz egy témában és miket kell egy kicsit részletesebben átnézni. Erre egy nagyon jó technika a tudásvetés, ami annyit tesz, hogy veszel egy üres lapot és anélkül, hogy átnéznéd a jegyzeteidet vagy a ppt-ket, leírsz mindent, ami eszedbe jut a témáról. Amikor már nem tudsz mit írni hozzá, akkor egyezteted az órán leírtakkal, kijavítasz mindent, amit rosszul írtál és kiegészíted azokkal az információkkal, amik nem kerültek bele. Amiket pontatlanul tudtál vagy kihagytál, azokat kell gyakorolni.  

Tanulókártya-kupacolás 

Nekünk bölcsészeknek rengeteg fogalmat, definíciót kell megtanulnunk és szinte köztudott, hogy erre az egyik legjobb módszer a tanulókártyák használata. Viszont mutatok neked egy módszert arra, hogyan tudod még effektívebben használni őket. Amikor kész vagy a tanulókártyák készítésével menj egyszer végig rajta az egészen és közben készíts belőlük 3 kupacot. Az elsőbe legyenek azok, amik már jól mennek, a másodikba, amiket nagyjából tudsz, de kellene még gyakorolni, a harmadikba pedig amiket még egyáltalán nem jegyeztél meg. Innentől kezdve a kupacok szerint fogsz ismételni: a harmadik kupacot naponta kétszer, a második kupacot naponta egyszer, az első kupacot két naponta egyszer. Ha egy idő után úgy érzed, hogy valamelyiket már jól megtanultad, akkor azt helyezd át az első kupacba és aszerint ismételj tovább. Ezzel a módszerrel garantálom, hogy a vizsgára meg fogod tanulni az összes definíciót. 

Mintha egy 5 évesnek magyaráznál 

Már a nevében is benne van, hogy mi a tanulási technikának a lényege: úgy kell elmagyaráznod a témát, mintha egy kisgyereknek tanítanád. Ez a módszer segít megérteni komplexebb elméleteket, ugyanis, ha a legegyszerűbb formájában el tudod mondani a lényegét, akkor az már gyakorlati tudásnak számít. Ha vannak olyan részek, amik kihívást okoznak ebben a technikában, akkor azokat kell átnézned ismételten. 


Tudom, hogy sokunknak nehezére esik a koncentrálás, ezért erre is hoztam néhány tippet. 

Helyes zeneválasztás 

Már mindannyian tudjuk, hogy a klasszikus zene hallgatása segíti a koncentrációt, azonban ha néhány esetben úgy érzed, nem elég, nem igazán köt le, esetleg álmosít, akkor erősen ajánlom neked a videójátékok háttérzenéjét. Ezek szándékosan úgy vannak komponálva, hogy minél több ideig lekössék a figyelmed. Ilyen zenéi vannak a Mario Kartnak, Splatoonnak, Celeste-nek, stb. Ha nem szeretsz zenére tanulni, de mégis szükséged van mély fókuszállapotra, akkor ajánlom a barna zaj hallgatását. 

Versenyzés egy gyertyával 

A tanulás magában nem valami izgalmas dolog, de ez nem jelenti azt, hogy nem tehetjük azzá. Mielőtt leülnél a jegyzeteid elé, gyújts meg egy teamécsest és nézd meg, mennyit sikerül megtanulnod a gyertya leégése előtt. Következő alkalommal megpróbálhatod megdönteni a rekordodat, ezzel kicsit játékszerűbbé válik a tanulás. 

Szakirodalmi szerepjáték 

Mindenkivel megesett már legalább egyszer, hogy szakirodalom-olvasásnál újra és újra kellett elolvasnia ugyanazt a mondatot, mert egyszerűen nem akart megragadni a fejében. Ebben a problémában sokat segít, ha hangosan úgy olvasod fel a szöveget, mintha egy meteorológus vagy egy hírbemondó lennél a híradóban. A sajátos beszédmód utánzására való koncentrálás segít átgondolni és könnyebben megérteni azt, amit olvasol.  

Sorozat-doro 

A pomodoro technika eléggé elterjedt tanulási módszer: 25 perc tanulás után 5 perc szünet. Viszont több embertől is hallottam, hogy a 25 perc túl rövid idő arra, hogy fókuszállapotba kerüljenek. Ha te is így érzed, akkor neked is jobb alternatíva a “sorozat-doro". A módszer lényege, hogy a pihenési idő egy általad választott sorozat epizódja, amihez igazítod a tanulási idődet. Például, egy Jóbarátok epizód 20 perces, az azt jelenti, hogy 1 órát kell tanulnod ahhoz, hogy megnézhess belőle egy részt. Ezt természetesen bármelyik sorozathoz igazíthatod, annyi a lényeg, hogy megmaradjon ez az arány a tanulás és a pihenés között. 

Nyugodtan aludj

Ha a fáradtság miatt úgy érzed, már nagyon nem tudsz koncentrálni, akkor az egy jel arra, hogy tedd le az energiaitalt és szundíts egyet.

Ilyenkor csak arra kell figyelni, hogy ez a pihenés 20 és 40 perc között legyen, mivel azalatt még nem kerülsz mélyalvásba, de pont elég arra, hogy az agyad pihenjen egy kicsit és rendezze az új információkat. Ezután pedig újult erővel láthatsz neki a tanulásnak. 

Remélem, hasznosnak találtad ezeket a tippeket! Nyugodtan próbáld ki az összeset, vagy csak azokat, amik felkeltették az érdeklődésedet. Sok sikert kívánok a vizsgáidhoz! 


Create Account



Log In Your Account