Let’s go girls – avagy Március 8. a Nemzetközi Nőnap

Rózsa Anna
2025.03.08.

Vannak dolgok, amelyek egyértelműnek, monotonnak, sőt magától értetődőnek tűnhetnek: ilyen például, hogy a nap minden reggel ugyanott kel fel, hogy a MÁV már sosem lesz pontos, de sokunknak ilyen az is, hogy nők vagyunk. Ebben azért mégiscsak van valami meglepő, hiszen 8 milliárd ember él a földön, aminek 49,7% nő. Ez azért nem is olyan kevés, de nem ez a lényeg. Nem a szám, hanem az, hogy mit értek el ezek a nők és mit tesznek nap mint nap. Szerintem kiemelhetünk egy napot arra, hogy értékeljük, mennyi mindent elértünk a történelem során, mint nők és hogyan állunk helyt a mai világban: a fiúk tudnak várni ennyit, a többi nap úgyis jobbára róluk szól. Most négy olyan nő történetét szeretném megosztani veletek, akik nemtől függetlenül mindannyiunknak példát mutathatnak. 

Diana Nyad 

Az úszás nem könnyű sport. Szörnyen leterheli az egész testet és az elmét. Már egészen fiatalon hatalmas odaadás kell ahhoz, hogy valaki sikeres úszóvá válhasson. Hazánk szerencsére mindig is rendkívüli volt, számos vizes sportban értünk el kiemelkedő eredményeket, és olyan csillagokkal büszkélkedhetünk, mint Konkoly Zsófi, vagy Hosszú Katinka. Most viszont egy olyan nő történetét szeretném bemutatni, aki az egész világnak bebizonyította, hogy a kor nem minden, és több kudarc után is érdemes újra esélyt adni az álmainknak. 

Diana Nyad 1949 augusztusában született New York államban. Eleinte nem is úszásra adta a fejét, hanem újságíróként tevékenykedett. Először 1975-ben figyeltek fel rá és sokáig nem is találhattunk volna nála ragyogóbb hosszútávúszót. Nyad legnagyobb álma viszont az volt, hogy teljesítse a Kuba-Florida távot, amely nem kevesebb, mint 180 km. Többször megpróbálta ezt a hihetetlen távolságot leküzdeni, ahol medúzáktól kezdve a cápákon át számtalan akadályba ütközhetett tulajdonképpen bármelyik percben, miközben az elemekkel, és saját kitartásával is küzdött. Nyad ötödik próbálkozására 2013-ban került sor, 64 éves korában. A WOWSA végül nem fogadta el sikeres teljesítésnek, mivel volt egy több órás dokumentálatlan szakasz. A lényeg azonban, hogy akár Guinness rekordról van szó, akár nem, Diana Nyad hihetetlen dolgot vitt végbe, ezzel megmutatva, hogy akár 64 évesen is álmodhatunk nagyot. 2023-ban egy dokumentumfilm is készült a 2013-as eseményekről. 

Malála Júszafzai

Olyan 13 éves lehettem, amikor az egyik általános iskolai tanárom könyveket ajánlott, és akkor mutatta az Én vagyok Malala-át. Kölcsön is adta, mert sokat kérdeztem róla, hogy ki ez a lány, és miért nem járhatott iskolába. A mai napig megvan, ahogy azt a könyvet olvasom és azon gondolkodom, hogy ez a lány a legmenőbb ember a világon. 

Ezt mások is így gondolták, mivel 2014-ben Nobel-békedíjat kapott. Már ezelőtt létrehozott Angliában egy alapot, ami a nők oktatáshoz való jogát támogatta. Malala ma mindössze 27 éves, a pakisztáni születésű lány azonban nagyon hamar rákényszerült arra, hogy felszólaljon a saját és nőtársainak jogaiért. 2012-ben történt az a tálibok által elkövetett merénylet, amire már az egész világ felfigyelt. Az ekkor 14 éves lányt egy buszon próbálták meggyilkolni, három lövést is kapott, az egyik komoly sérüléseket okozott a fején. Csodával határos módon túlélte a szörnyűséget, ezután került Angliába. 

Szerintem mindenkinek el kéne olvasnia Malala könyvét, mert elképesztő részletességgel és érzékiséggel írja le, hogyan éltek egy elnyomó rendszer uralma alatt, milyen volt olyan dolgokért küzdeni, és az életét kockáztatni, ami másoknak alapvetően járt. Amikor az ő sorait olvastam, nem csak arra voltam büszke, amit elért, hanem arra is, hogy én is nő vagyok, hogy én is tehetek a számomra fontos dolgokért, és ezt az

erőt és büszkeséget kéne éreznie minden nőnek, nem csak nőnapon, hanem az év minden napján.


Jane Austin 

Mai napig is az egyik legolvasottabb női író, regényeiben a fegyelmezettebb, és a realistább írói szemszöget képviselte a túlzó romantikával szemben. Senkinek sem kell bemutatni a Büszkeség és balítélet, vagy az Értelem és érzelem történetét: mindkét könyv középpontjában fiatal, házasság előtt álló lányok szerepelnek, akik ellenállnak a társadalmi nyomásnak, és közben a saját boldogságukat is keresik. Számos film, és sorozat is adaptálta már Austin könyveit, sok generáció talált kapcsolódási pontot ezekkel a szereplőkkel. Mennyire csodálatos is ez: a Büszkeség és balítélet 1797 körül született, és még máig egy sokat forgatott kötet. Pontos társadalomrajzával, Austin sajátos szatirikus humorával, és a merész főszereplőjével nem is csoda, hogy annyi ember kedvencévé vált. Jane Austin egy olyan korban alkotott, és hozott létre egy évszázadokon át fennálló életművet, amikor sok nőt még mindig lejjebb soroltak a polcon, csak mert annak született. Austin munkássága egy nem megismételhető dolog volt, és egy életre beírta magát az irodalom történetbe. 

Greta Thunberg 

Greta-t senkinek nem kell bemutatni: az egyik legismertebb klímaaktivista, de számos meme is készült róla. Sokan megosztónak gondolják, pedig nem sokan tettek annyit ezért az igen fontos ügyért, mint ez a 22 éves fiatal nő. A svéd aktivista még 2019-ben kapott először igazán nagy figyelmet a médiában, és azóta is benne van a közbeszédben. Nagyon kevesen végeznek olyan kitartó és lelkiismeretes munkát, mint Greta, hiszen minden támadással vagy negatív véleménnyel szemben kitart, és nem foglalkozik azzal, hogyan látják őt a politikusok vagy a kommenthuszárok a neten. Továbbra is csinálja azt, amiben hisz, és ami nemcsak neki, de az egész világnak fontos.

Grafika: Szabó Dalma


Create Account



Log In Your Account