„Hirtelen ilyen sok emberért tartozom felelősséggel.” – Interjú Nagy Dorkával, a PécsiBölcsész Magazin új főszerkesztőjével

Jáger Luca
2024.10.25.

Az őszt más néven a változás évszakaként emlegetik. Nos, a változás idén ősszel a PécsiBölcsész Magazin szerkesztőségébe is megérkezett, ugyanis Matos Sára után most új főszerkesztőt köszönthetünk a magazin élén. Ennek kapcsán beszélgettem a pozíciót szeptember eleje óta betöltő Nagy Dorkával.

Először is, kérlek mesélj magadról pár szót! Milyen szakon tanulsz és hányadik évfolyamra jársz? 

Alapvetően Zalaegerszegről érkeztem ide Pécsre, jelenleg másodéves pszichológia szakos hallgató vagyok. Mindig is érdekesnek találtam ezt a tudományterületet, ezen belül pedig főként a sportpszichológia-szakirány iránt érdeklődöm. 

Korábban is tagja voltál a szerkesztőségnek vagy más HÖK-ös csapatnak? 

A HÖK-nek már korábban a tagja lettem, hiszen még az előző félévben jelentkeztem a Kommunikációs Bizottságba, ahol rövidesen el is kezdhettem dolgozni. A munka során a social media jelenlétért, így az Instagram, Facebook és TikTok oldalakért voltam és részben vagyok is felelős. Illetve megemlíteném, hogy az elsőéves hallgatók idén már találkozhattak is velem a gólyatáborban, ahol a helyszíni kommunikációért voltam felelős. 

Hogyan szerezted meg a főszerkesztői pozíciót? 

A Kommunikációs Bizottságba való jelentkezésemkor a korábbi elnök, Shermi (Fábián Patrik) és a jelenlegi, Rebi (Pál Rebeka) előtt volt az interjúm. Az akkori beszélgetésünk alapján gondolták ők úgy, hogy elég talpraesett vagyok ennek a feladatnak az elvégzéséhez is, így tavaly májusban elém álltak a felkéréssel, hogy szeptembertől én töltsem be a főszerkesztői szerepkört. Természetesen igent mondtam, ezért lehetek most itt.

Mesélnél kérlek az új munkakörödről és a feladataidról? 

A legfőbb feladatom a magazin és a szerkesztőség működésének a koordinálása. Ebbe beletartoznak az írók, a grafikusok, a fotósok, a korrektorok, valamint mostantól a fordítók is. Ahhoz, hogy ők az egyes munkákra jelentkezni tudjanak, minden hónapban fel kell töltenem nekik a következő havi laptervet a csoportunkba. A lapterv egy olyan cikkötleteket tartalmazó havi lista, amit főleg Rebivel szoktunk összeállítani. A rovatok és a fontos események mellett például előszeretettel nézünk utána a közelgő világnapoknak, amiknek szentelünk egy, a témájukhoz passzoló cikket. Persze az írók is megkereshetnek engem, ha van egy olyan ötletük, amiről szívesen írnának, ezek általában könyv- és filmajánlók, esetleg kritikák. A munkakörömhöz tartozik továbbá a fizetések kezelése is,  én felelek érte, hogy kijöjjünk a havi keretünkből. 

De a főszerkesztői feladataim mellett természetesen a Kommunikációs Bizottságban is ugyanúgy benne vagyok, most már Rebi elnökhelyetteseként. Bár itt papíron az ő keze alá dolgozom, azért próbálunk minél több feladatot együtt elvégezni (például heti két órában ügyeletet biztosítunk a Diákcentrumban).  


Mi jelenti számodra a legnagyobb kihívást ebben az új helyzetben? 

Az, hogy hirtelen ilyen sok emberért tartozom felelősséggel – ugyanis hála az égnek, elég nagy a szerkesztőségi csapatunk. Illetve a tagfelvételt is ebben a hónapban tartjuk és mivel rengetegen jelentkeztek, ez egy elég sok energiát felemésztő feladat most számomra. 

Vannak már esetleg konkrét ötleteid/terveid, amiket mindenképpen megvalósítanál most, hogy főszerkesztő lettél?

Többen mondták nekem, hogy a szerkesztőváltással akarva-akaratlanul is az új vezető elképzeléseihez mérten formálódik egy kicsit a magazin. Én semmit nem szeretnék gyökeresen megváltoztatni, de azért szeretnék egy kis újítást: létrehozunk egy sport- és egy életmód rovatot, amikbe havonta szeretnék egy-egy kapcsolódó cikket. A sport elég egyértelmű kategória, az életmódnál viszont többek között például receptekre gondoltam. Természetesen a klasszikus bölcsész-vonalat a már meglévő rovatokkal mindenképpen megtartjuk, de

emellett törekszem arra is, hogy a témák, amiket feldolgozunk, minél modernebbek és életszerűbbek legyenek.

A hallgatók visszajelzései alapján úgy vélem, erre lenne igény. 

Milyen céljaid vannak a jövőre nézve? 

Épp most vezetünk be egy nagy újítást a magazinnál, mégpedig, hogy fordítókkal bővítjük a szerkesztőséget. Erre azért van szükség, mert szeretnénk havi 2-3 cikket angol nyelven is megjelentetni, hogy a külföldi hallgatók számára is legyen elérhető tartalom. Ez korábban szinte egyáltalán nem fordult elő, fordításban csak néhány Student Hub-os cikket közölt a magazin, ezért is lenne jó megvalósítani ezt a célkitűzést. Emellett pedig fontos számomra, hogy a szerkesztőségben ne csak nevek legyenek, hanem arcok is, vagyis szeretnék a közösség összekovácsolására is figyelmet fordítani. Mivel novemberre lesznek meg az új tagok, ezért abban a hónapban fogunk tartani egy szerkesztőségi gyűlést, valamint a fotós és grafikus mentorainkat már felkértem arra, hogy kéthavonta tartsanak workshopokat a részegységükbe tartozóknak. Előreláthatólag sok új taggal bővül majd a csapat, így szükség lesz ismerkedésre. 

Zárásként elmondanád, hogy szerinted mitől lesz sikeres és olvasott egy online hallgatói magazin? Avagy, mi a PécsiBölcsész titka? 

Szerintem nagyon fontos, hogy egyre inkább olyan dolgokról osszunk meg tartalmakat és olyan témákban közöljünk cikkeket, amik érdeklik a hallgatókat. Ha például valami az egyetemmel kapcsolatos, azt mindig többen olvassák el, mert az valahol róluk is szól, ők is a részei. Egyébként az ilyen és ehhez hasonló interjúk iránt is nagy az érdeklődés, hiszen a hallgatók többsége kíváncsi arra, kik vannak a HÖK-ben. Ilyen módon lehetőségük van arcot társítani a nevek mellé és egy kicsit megismerni minket.

A titok tehát az, hogy olyanról írunk, ami közel áll a hallgatókhoz. 

Fotó: Volford Éva



Create Account



Log In Your Account