Hiánypótló kerekasztalt rendeztek a háborúról és a kor egyéb kríziseiről október 5-én a BTK B épületének 407-es termében a BTK HÖK és a PSZIESZTA szervezésének köszönhetően. A következőkben egy szubjektív összefoglalását olvashatod Dr. Putz Ádám, Dr. Vörös Zoltán és Takács Bálint beszélgetésének.
Nehéz dolga volt a vitapartnereknek, mert a felvetett kérdéseket nem lehet egy leegyszerűsített, egydimenziós magyarázattal megválaszolni, ezért igyekeztek minél több szempontból, főként a pszichológia eszközeivel kivesézni a témát. A beszélgetés angol nyelven zajlott, így ezt a globális kérdésekkel foglalkozó témát kinyitották az egyetem nemzetközi hallgatói számára is, akik számára ugyanúgy életbe vágóak a tárgyalt problémák. hogy előbb-utóbb rétegelt válaszok is születhessenek korunk súlyos kérdéseire. Mi lehet az igazság a médiából áramló hírek mögött? Hogyan formálódhatott úgy a közbeszéd, hogy nem lehet indulatok nélkül foglalkozni egy ilyen témával? Az internet megjelenésével megszületett az a remény, hogy a hírek gyors és globális terjedésével a realitás talaján maradhatunk, és akadályok nélkül hozzáférhetünk a tényekhez. Azonban a technika fejlődésének és a média torzító hatásainak következtében még bizonytalanabbak lehetünk, mint eddig valaha. Amikor fenyegetve érezzük magunkat, hajlamossá válhatunk az agresszív reakciókra, így védelmezve az identitásunkat, melyet úgy érezhetjük, ostromolnak azok az állítások, melyek nem egyeznek a világképünkkel. A társas interakcióink során társadalmi identitásokat, csoportidentitásokat és csoporttagságokat építünk be az önmagunkról alkotott képbe. Ez azonban még mindig nem ad magyarázatot a hadüzenetre, mert általában nem is ilyen szinteken dőlnek el ezek a kérdések, hiszen a világpolitika nem feltétlenül a társadalom igényei szerint zajlik, az emberek többsége sokkal inkább elszenvedője a háborúknak, és csupán keresztülsodródik a hatalmi döntéseken. Ebben a helyzetben mégis hogyan őrizhetjük meg mentális épségünket? Több módszer is létezik, melyeket a hétköznapi életben sokan használnak, melyekre talán nem is gondoltunk eddig a mentális egészségünk épségének zálogaként. A kerekasztal résztvevői pár alapvetést hoztak fel példának. Például igyekezzünk kimozdulni ebből a stresszes helyzetből, akár némi testmozgással. ez pont a fordítottja annak, amit a legtöbben ilyenkor tesznek. Persze ez személyiségfüggő is, de a közösségi érzés és a ventilálás lehetősége felszabadíthatja az embert frusztráltságából. Ezzel ellentétes, de működő módszer, ha megpróbálunk meditálni, elcsendesülni. Ezért fontos az önismeret is, hogy tudjuk magunkról, melyikek azok a módszerek, amelyek számunkra a legalkalmasabbak. Fotókat készítette: Guzsvány Réka Ez a polémia alkalmas volt arra, hogy felvázoljon egy olyan térképet, amelyen megjelennek azok a problémacsomópontok, melyekkel a hétköznapi embereknek és a kutatóknak is szembesülniük kell,
Hogy juthattunk oda, hogy a 21. században újra arról kell beszélni, hogy háború van a szomszédban vagy bármelyik másik országban?
Kiszolgáltatottak vagyunk ebben az információdömpingben, amiben a média elkezd egyre inkább az érzelmekre hatni, és egyre jobban terjednek a szélsőséges nézetek.
A pszichológia ezt a jelenséget többféleképpen próbálja megmagyarázni, így kerül képbe például az episztemikus törzsi ösztön elmélete, amely többek közt a mi és ők differenciálásra való igényünk forrását kutatja.
Az ember társas lény, így mikor szorongó állapotba kerülünk, érdemes kimozdulni a bezárkózás helyett,