Április hetedike az egészség világnapja, ez alkalomból mi is körbejárjuk a témát. Nehéz újdonságot mondani, hiszen annyi helyről záporoznak ránk az ilyen-olyan praktikák, információk és tanácsok. Persze mi újat is mondhatnánk abban a világban, amelyben a lépésszámláló és alváselemző okosórák, az étkezéssel kapcsolatos applikációk és a legkülönfélébb online edzőtáborok kínálnak segítséget és kényelmet az egészséges életmód kialakításában. (Természetesen az offline lehetőségek, a mindenre is bio-címkét ragasztó boltok, a naponta változó superfood-trendek, a számtalan valóban nagyon jó szakember és a magát szakembernek gondolók tanácsai mellett.)
Abban talán megegyezhetünk, hogy bármily gazdasági érdekek által szentesített eszközzé is tette a 21. század az egészséget, alapvetően mégis mindannyian vágyunk rá, és ez így van jól. A hozzá vagy a megőrzéséhez vezető úton viszont könnyű eltévedni, és közben folyamatosan rajtunk van a nyomás, amit a tökéletesre szerkesztett közösségi médiás tartalmakban látunk. Épp ezért, mi most olyan praktikákat hoztunk, amikhez nem kell azonnal drága edzőruháért rohannod, avokádós pirítóst reggelizned, vagy hajnalban felkelned. A tanácsaink jó példái a kicsiben kezdésnek, az így elért apró sikerekkel pedig egy természetes fejlődési ívet idézhetsz elő. Igen, te, hiszen ezekhez most semmi másra nincs szükség, csak rád és az elhatározásra, hogy teszel valami jót magadért. Lássuk a praktikákat! Masszírozd meg a kezed és a talpad! Még egy bizonyíték arra, hogy az emberi test egy csoda: a talpunkon és a tenyerünkön úgynevezett reflexológiás pontok találhatók. Gyakorlatilag az egész testünk, minden porcikánk kivetíthető rájuk, erről rengeteg részletes ábrát találhatsz a neten. Ha ezeken megnézed, hova vetülnek ki az egyes szervek és testrészek, és elkezded ezeket a pontokat nagyon finoman masszírozni, azzal gyógyíthatod magad, serkentheted a nyirokkeringésed és erősítheted az immunrendszered. Az is működhet, ha mindezt visszafelé csinálod, vagyis megkérdezed a tested, hol a baj. Kezdd el végigmasszírozni a tenyered, és nézd meg, mely szerv vetül ki arra a pontra, ahol a masszírozás közben fájdalmat tapasztalsz. Nem kell hosszú ideig csinálnod, napi pár perc az ideális mennyiség. (Ha például egy órán unalomból elővennéd a telefonod, inkább masszírozd meg a kezed!) Jógázz!
Figyelj arra, mit eszel!
Egyre több friss zöldséghez és gyümölcshöz lehet hozzájutni a boltokban és a piacokon, tehát újra elkezdhetjük feltölteni a télen kiürült vitaminraktárakat. Persze nem kell azonnal Pinterestre illő menükre váltanod, kezdetnek elég, ha az esti szendvicsed mellé kanyaríntasz egy szelet paprikát, vagy az instant levesedet megbolondítod egy kis friss újhagymával.
Ha magadnak főzöl, kedved szerint alakíthatod a recepteket, így pedig azt is tudni fogod, mit eszel. Már azzal is sok jót teszel a szervezetednek, hogy megkíméled őt a számos adalékanyagtól.
Tegyél rendet magad körül!
Tavasszal általában előtör bennünk a késztetés a nagytakarításra, legalábbis a húsvét előtti kötelező ablakpucolásra egészen biztosan. Ezt megelőzve – hogy ne egyszerre legyen sok a tennivaló –, haladj lépésekben, de törekedj rá, hogy minden héten csinálj meg valamennyit (pl. szekrények rendszerezése). Egy tiszta és rendezett környezetben sokkal jobb érzés lesz majd tanulni, valószínűleg a hangulatodon, sőt az alvásod minőségén is segít majd. És aki egy jó takarítás után még mindig nem érzi, hogy ez felért egy edzéssel is, annak ajánljuk a szekrénymosást, a porcicák száműzését téli vackukból, vagy csak szimplán azt, hogy csinálja időre!
Ápold a kapcsolataid!
Ne feledjük, hogy az ember alapvetően társas lény. Még a zárkózottabbakra is ráfér olykor egy kis társaság. Fontos, hogy legyenek kapcsolataink, az pedig még fontosabb, hogy ápoljuk és éltessük is őket. Ez alól az sem lehet kibúvó, ha az egyetem miatt messzebb kell lenned a szeretteidtől. Figyeld meg például azt, mennyivel másabb csetelés helyett inkább felhívni a családtagjaid vagy a barátaid, akikkel rég találkoztatok. Persze a környezetedben lévőkkel is érdemes közösen időt tölteni, valószínűleg ezt könnyebb kivitelezni is. A személyiségedhez, a lelkiállapotodhoz és a naptáradhoz igazodva lehet ez egy beszélgetés, közös tanulás, kávézás vagy akár buli is.
Aludj jól!
A tanács a napi nyolc óra szépítő alvásról már mindannyiunknak a könyökén jön ki. Pedig nem humbug: az éjszaka folyamán a szerveink meghatározott időszakokban méregtelenítenek vagy pihennek éppen, s ha valamelyikük az időszűke miatt kimarad, az hosszú távon problémákat szülhet. Ha sehogy sem illeszthető be a napirendedbe a nyolc óra, vagy úgy érzed, számodra kevesebb is elég, ne mennyiségileg, hanem minőségileg javíts az alvásodon. Hogy hogyan? Kapcsold ki a kütyüjeidet, vagy legalább az internet-hozzáférést! Alvás előtt vegyél be magnéziumot, esetleg igyál kamilla/citromfű/levendula teát. Ha pedig egy egyszerű tippet szeretnél, amivel az egész hozzáállásodat újrakódolhatod, akkor mielőtt elalszol, gondold végig, hogy miért vagy hálás aznapról. Nem kell nagy dolognak lennie, a hétköznapi apróságok is bőven adhatnak okot a hálára (pl.: nem áztál meg, elérted a buszt, akciós volt a kedvenc joghurtod a boltban, stb.).
Táncolj, hallgass zenét!
Valami jó zenére átmozgatni magad reggelente, két óra között, vagy egy hosszú nap után nemcsak szórakoztató, hanem az egészségedre nézve is jó hatással bír. Egyrészt segít egy kis időre kikapcsolni, mivel más részét stimulálja az agyadnak, mint amit napközben a legtöbbször használsz. Nem kell figyelned semmire, csak a zenére, és hagyni, hogy kitisztítsa a fejedből a kavargó, felgyülemlett gondolataid. Másrészt a mozgásért hálásak lesznek az izmaid és az ízületeid, egy kis pulzusszám-emelés pedig nem árt, ha alapból sokat vagy ülő helyzetben. Továbbá a tánc – és nem kell ehhez profinak lenned – szerotonint szabadít fel a szervezetben, vagyis kipipálhatod vele a „daily d.o.s.e.” s betűjét. (Ezek az úgynevezett boldogsághormonok, amelyeket különböző tevékenységek végzése és bizonyos ételek fogyasztása közben szabadíthatunk fel a szervezetünkben. Nevesítve: dopamin, oxitocin, szerotonin és endorfin.)
Sétálj!
Mozogni szeretnél, de nem találod a helyét a napirendedben? Séta! Jó az idő és kint lennél a természetben, ha már úgyis tavasz van? Séta! Spórolnál a busz- vagy kondibérleten? Séta! Megadnád a lehetőséget magadnak, hogy figyelj a környezetedre, a világra, amiben számtalan dolog történik, csak nem mindig vesszük őket észre? Séta! Adnál napi harminc percet az egész tested egészségéért és az idegrendszered megnyugtatásáért? Séta! Séta? Séta!
Olvass!
Sokan nehezményezik, hogy mennyire drágák manapság a könyvek. Ha csak ez az egy kifogásod van a szellemileg fitten tartó hobbi ellen, hadd segítsünk: rengeteg könyvhöz és folyóirathoz juthatsz hozzá ingyenesen digitálisan vagy fizikailag, például a Tudásközpontban. Nemcsak tudományos munkákat találhatsz, hanem szórakoztató kiadványokat is. De érdemes a Zsolnay Negyed telefonfülkéit is megnézned, hátha akad valami fogadra való.
Fejts rejtvényt!
Az egyik legjobb eszköz agyunk frissen tartásához a keresztrejtvény, és ezt nem csak a brit tudósok mondják. Fejtheted újságban vagy akár az interneten, a lényeg, hogy stimuláld és dolgoztasd meg az agytekervényeid ezen a területen is. Akár tíz perc is elég lehet, mondjuk amíg megfő a vacsorához a tészta. Az internet nélkül elért siker öröme pedig már csak hab a tortán.
De csak akkor, ha úgy érzed, itt az idő, és megérett benned az elhatározás vagy épp a kíváncsiság. Nem baj, ha nem fogsz azonnal fejen állni, vagy a legtekervényesebb pózokban, tökéletesen alfában, izzadságcseppeket lelki szemeid előtt sem látva pihenni. A jóga lényege épp az, hogy megtanulj újra figyelni a tested jelzéseire, és türelmes legyél magaddal szemben. Ahogy te magad sem vagy minden nap ugyanabban a formában, úgy a gyakorlatod sem lesz mindig ugyanolyan, és ezt fogadd el. A jóga azért is jó mozgásforma, mert akár az ágyad előtti helyen, egy YouTube-videó alapján is gyakorolhatsz, és nemcsak a napi mozgásod lesz meg általa, hanem a lelkeden is könnyít. Azért került a cikk végére, mert ez egy igazi joker, amivel a testi-lelki-szellemi egészségedért egyaránt tehetsz. Megjegyzés: a jóga szó jelentése egyesülés, összekötés, ami jól szemlélteti, hogy ezzel a három területtel foglalkozva lehetsz csak igazán önmagad, igazán egész(séges).
Zárásként: a „napi egy” ereje
Ha már ennyire szeretünk számszerűsíteni („nyolc óra alvás, két óra mozgás, öt adag zöldség, bla-bla-bla”), jöjjön itt is valami számokkal kifejezhető tanács. Ez pedig a bűvös „napi egy”.
Nem kell a cikket elolvasva azonnal mindent és azt is tökéletesen csinálnod. Ne helyezz magadra ekkora nyomást, csak rosszabb érzés lenne, ha mégsem tudnád tartani magad az egyébként sem reális elvárásaidhoz. Helyette kezdetben próbálj meg figyelni az egyekre. Napi egy zöldséges ételt enni, egy sétát tenni, egy zenére táncolni, legalább egy fejezetet elolvasni (a szakirodalom is ér!), egy jó cselekedetet tenni. Például felvenni egy üres zacskót az utcán és kidobni azt, mosolyogni a boltban az eladóra, átengedni a helyed a buszon, szép napot kívánni valakinek, megdicsérni valakit. (Te magad is lehetsz az a valaki!) A nap végén pedig, ha szeretnél, adj hálát legalább egy dologért. Ha másért nem, akkor azért, mert egészséges vagy, és minden nap tehetsz azért, hogy ez így is legyen!